Uneuuringud

Ootame uneuuringutele patsiente, kelle kaebusteks on norskamine, hingamisseisakud une ajal, päevane väsimus, uinumisraskused või liiga varajane ärkamine, öine sage ärkamine või mittekosutav uni.

Esmalt selgitatakse kõrva-nina-kurguarsti vastuvõtul välja unehäire iseloom, teostatakse objektiivne vaatlus ning suunatakse vajadusel uneaegse hingamishäire uuringu teostamiseks uneõe vastuvõtule.

Uneuuringute läbiviimine toimub Medita kliiniku Tartu keskuses.

Medita kliinikus on võimalik läbi viia polügraafilist uneuuringut (PG-uuring). Uuringu käigus registreeritakse kehale kinnitatud andurite abil uneaegseid hingamishäireid. Polügraafilisel uuringul hinnatakse samaaegselt järgmised füsioloogilised näitajaid:

  • oksühemoglobiini saturatsioon (SpO2), mis näitab hapnikusisaldust veres
  • südame löögisagedus, pulsilaine
  • õhuvoolu kiirus ninas ja suus
  • hingamisliigutuste amplituud rindkerel ja kõhul
  • kehaasend (selili, paremal või vasakul küljel, kõhuli, istudes)
  • norskamise vibratsioon kaelal
  • elektromüograafia (jäsemete liigutused)

Polügraafia aparaat antakse patsiendile uneõe visiidil koju kaasa. Eelnevalt instrueeritakse põhjalikult aparaadi kasutamist ning selgitatakse tööpõhimõtet. Peale uuringuööd toob patsient aparaadi kliinikusse tagasi ning andmed sisestatakse arvutisse. Uneõde analüüsib uuringuandmeid 2-5 minutiliste „lehekülgede kaupa“ visuaalselt arvutimonitoril ja skoorib lähteandmeid arvutimonitoril ning koostab kokkuvõtte uuringutulemustest. Seejärel vaatavad uneõde ja arst üle kogu uuringu, võrreldakse kompleksselt kõigi andurite andmeid korraga. Saadud vastuse põhjal teeb arst diagnostilised järeldused ja vormistab kokkuvõtte.

Kordusvisiidil annab arst patsiendile teavet uuringutulemuste kohta, tutvustab häire olemust, informeerib kõigist ravivõimalustest ja annab ravisoovitused.

Perearstidel on võimalik unehäiretega patsiente saata Medita kliiniku kõrva-nina-kurguarsti dr Epp Pooli vastuvõtule, kes teeb otsuse uneuuringu läbiviimise kohta ning suunab patsiendi uneõe vastuvõtule. Sellisel juhul tasub teenuse eest Tervisekassa Medita kliinikuga sõlmitud ravirahastamise lepingu alusel.

Medita kliinikus töötavad uneõed Tiina Siilak ja Liina Tiidor, kes teostavad otorinolarüngoloogia erialal (unehäiretega patsiendid) ka õe iseseisvaid vastuvõtte. Õe esmase iseseisva vastuvõtu järgselt suunatakse patsient vajadusel täpsustavatele uuringutele ja otorinolarüngoloogi konsultatsioonile. Tervisekassa poolt tasustava teenuse osutamisel peab perearsti saatekirjal olema märge "suunatud õe iseseisvaks vastuvõtuks otorinolarüngoloogia erialal".

Patsientidel on võimalik pöörduda ka otse tasulisele uneõe vastuvõtule, kes teostab uneuuringu. Uneõe vastuvõtule võib pöörduda ka teistel põhjustel (näiteks autojuhiloa pikendamine).

Tasulise uneuuringu maksumus on 240 €.

Tasuline uneõe iseseisva vastuvõtu maksumus on 45 €.