Efektiivsed venitusharjutused “nutikaelale”

Kuigi ergonoomikanõuandeid alatasa korratakse, kipub inimestel rüht pikkade töötundide või vale kõrgusega toolide- laudade mõjul enamasti ikkagi gravitatsioonile alla vanduma ning tulemuseks on lösutamine ja küürutamine.
Tööasend, mille puhul pea on kallutatud liialt ette, õlad tõstetud ja sissepööratud, võib pikema aja jooksul viia kaela ja ülakeha lihaste asümmeetriani.

Eesti keeles nimetatakse seda seisundit enamasti nutikaelaks. Nutikaelast tulenevad probleemid ei piirdu
aga ainult kehva rühi ja valutavate lihastega, vaid kaasneda võivad ka õlaliigese talitlushäired,
neuroloogilised komplikatsioonid, verevarustuse häired kätes ja peas, pingepeavalud ning vale hingamismuster.

Alljärgnevalt tutvustab Medita kliiniku füsioterapeut Andrei Samoldin kolme venitusharjutust ülaltoodud lihaspingete leevendamiseks. Neid harjutusi saab sooritada ka kontorilaua tagant lahkumata ning nende tegemiseks kulub kokku umbes viis minutit.

Venitus 1
Algasend: Istu või seisa, pea asend otse.

Harjutus: Aseta parema käe laba paremale abaluule, nii et küünarnukk sihib otse lae suunas. Seejärel pööra pea 90 kraadi vasakule ja painuta vasaku õla suunas, kuni tunned venitust abaluul parema peo all. Hoia asendit 30 sekundit. Korda vasaku käega.

Venitus 2
Algasend: Istu toolil, käed süles, pea asend otse.
Harjutus: Aseta parem käsi vasakule rangluule, pööra pead umbes 45 kraadi parema õla poole ja siruta pea kuklasse, kuni tunned venitust vasakust rangluust kuni vasaku kõrvani. Hoia asendit 30 sekundit. Korda teise poolega. Väldi pea liigutamisel järske liigutusi ja äärmuslikke asendeid.

NB! Jälgi, et venitus ei põhjustaks valu kaela piirkonnas!


Venitus 3
Algasend: Istu võimalikult tooli serval, jalad jalad on harkis veidi rohkem kui õlgade laiuselt ning jalalabad pööratud kergelt väljapoole. Käed vabalt kõrval.

Harjutus: Tõmba lõuga kergelt rinna suunas, viies pead samal ajal horisontaalselt taha suunas, nii et silmad vaatavad otse ette (kujuta ette, et sul on veeklaas pealaele asetatud).

Seejärel siruta rind ette justkui sooviksid lülisammast vibukujuliseks painutada. Nüüd lõdvesta õlad, aja sõrmed harali ning pööra käed nõnda, et pöidlad on suunatud sinu selja taha (tunned venitust rinna ülaosas, kuklas ja mõnikord ka õla piirkonnas).Hoia asendit 5-10 sekundit, seejärel liigu tagasi algasendisse. Tee 10 kordust.

NB! Venitades jälgi, et suudaksid keskenduda piirkonnale, mida venitad. Ära unusta venitamise ajal hingata!
Füsioterapeut Andrei Samoldin pakub Medita kliiniku Tartu keskuses järgmisi füsioteraapia teenused:
  • ravimassaaž
  • elektriravi
  • terapeutilised harjutused
  • kinesioteipimine
  • füsioterapeudi konsultatsioon
Füsioterapeudi Andrei Samoldini vastuvõtule saab aega broneerida Medita kliiniku infotelefonil 17101 või kodulehel oleva e-vormi kaudu (tasuline vastuvõtt, haigekassapõhine vastuvõtt).