Medita kliiniku Tartu keskuses on võimalik määrata seemnevedeliku oksüdatiivset stressitaset

Medita kliiniku Tartu keskuses on võimalik määrata seemnevedeliku oksüdatiivset stressitaset MiOXSYS®-analüüsi abil.

Meeste viljakuse hindamiseks ei piisa alati tavapärasest spermaanalüüsist ehk spermogrammist (40% viljatutest meestest on spermogrammi väärtused lubatud vahemikus). Kõigist viljatuse juhtudest on mees üksi vastutav 20-30% juhtudel, mehel on vähemalt osaline roll 50% juhtudel.

Seemnevedelikus olevad reaktiivsed hapnikuosakesed (ROS) toodetakse peamiselt leukotsüütide või ebanormaalsete ja ebaküpsete seemnerakkude poolt.

Väikeses koguses on reaktiivsed hapnikuosakesed vajalikud rakkude normaalsete füsioloogiliste funktsioonide (nt spermatosoidide areng, viljastamisprotsessi erinevad etapid) tagamiseks.

Kui reaktiivsete hapnikuosakeste tase tõuseb liiga kõrgele, üritab organism nende vastu võidelda antioksüdantidega, mida organism toodab ise, kuid mida saab ka vajadusel juurde manustada.

Kui antioksüdante on organismis liiga vähe, siis seda seisundit nimetatakse oksüdatiivseks stressiks. See seisund võib kaasa tuua seemnerakkude membraani ja DNA kahjustuse ning seeläbi mõjutada seemneraku võimet munarakku viljastada. Samuti väheneb tõenäosus terve embrüo arenguks.

80% mehe viljatuse põhjustest on seotud oksüdatiivse stressiga ning 30-80% viljatusprobleemidega meestest on liiga kõrge oksüdatiivse stressi tase. Oksüdatiivse stressi võimalikeks põhjusteks on elustiil (ebatervislik toitumine, suitsetamine, ebapiisav füüsiline aktiivsus, kõrge kehakaal), kiirgus, toksiinid, põletikulised haigused või varikotseele.

Oksüdatiivset stressi seemnevedelikus saab mõõta MiOXSYS®-analüüsiga, mille puhul on tegemist ainsa ulatuslike kliiniliste uuringute ja patendikaitsega oksüdatiivse stressi analüsaatoriga.

MiOXSYS®-analüüs on kõige täiuslikum ja kiirem seemnevedeliku oksüdatiivse stressi mõõtmise võimalus:

  • MiOXSYS®-analüüsi tulemus on kõigi proovis sisalduvate oksüdantide ja antioksüdantide tasakaalu iseloomustav väärtus, mille alusel saab teha raviotsuseid;
  • MiOXSYS®-analüüs annab kiiresti sORP (staatiline oksüdatsiooni-reduktsiooni potentsiaal) väärtuse, mille alusel saab hinnata meeste viljakuse potentsiaali;
  • MiOXSYS®-analüüsi soovitatakse kasutada MOSI (meeste oksüdatiivse stressiga seotud viljatuse) diagnostikavahendina;
  • MiOXSYS® -analüüs on mõeldud kõigile meestele, kes soovivad põhjalikumat spermaanalüüsi lisaks spermogrammile. Samuti on analüüs näidustatud ebaselge põhjusega viljatuse või korduva raseduse katkemise korral.

MiOXSYS®-analüüsi hind Medita kliiniku Tartu keskuses on 69 eurot.