Ebamugavad nahamoodustised – kuidas neist vabaneda?

Keskmiselt esineb igal täiskasvanul üle keha umbes 20–30 nahamoodustist, millest mõnigi võib erinevatel tegevustel ette jääda, elu häirida või lihtsalt inetu välja näha. Tegelikult saab ebaesteetilised nahanäsad või sünnimärgid eemaldada lihtsate protseduuridega.
Medita kliiniku Tartu ja Tallinna keskuste pikaajalise kogemusega üldkirurgid on spetsialiseerunud erinevate kehapiirkondade pisikirurgilistele operatsioonidele. Kliinikul on Tallinnas ja Tartus kehtiv leping Tervisekassaga ning üldjuhul saab Meditas alates registreerimisest üldkirurgi vastuvõtule paari nädala jooksul.

Millistest nahamoodustistest on võimalik vabaneda?
Kõige sagedasem nahamoodustis, millest saab abi pisikirurgiast, on seborroiline keratoos, mis on healoomuline muutus, kuid nähtavas või traumeeritavas kohas olles võib põhjustada ebameeldivusi ja veritsust, mistõttu pöördutaksegi spetsialisti poole selle eemaldamiseks. Samuti saab eemaldada häirivaid nahanäsasid (dermatofibroomid ja pehmed fibroomid), neevuseid (melanotsüütneevus ja mitte melanotsüütneevus) ja hemangioome.

Medita kliinikus on võimalik mittesobilikke nahamoodustisi eemaldada nii elektrinoaga kui ka kirurgilise skalpelliga, kõik eemaldatud moodustised suunatakse histoloogiliseks uuringuks. Elektrinoaga saab eemaldada väiksemaid moodustisi, nagu näiteks näsad, ning sel juhul haav õmblusi ei vajagi.

Lisaks naha peal asuvatele moodustistele saab eemaldada ka häirivaid nahaaluseid lipoome (rasvkoe healoomulised kasvajad) ja ateroome (karvanääpsu ummistus).

Millest alustada?
Esmalt tuleks pöörduda oma perearsti vastuvõtule, kes annab esialgse hinnangu ja koostab seejärel patsiendile saatekirja eriarsti vastuvõtule minekuks. Mitmed perearstikeskused teostavad ka ise väiksemaid protseduure. Selgelt healoomulise moodustise puhul eemaldab perearst või dermatoloog vajadusel moodustise ise või suunab patsiendi vajadusel üldkirurgi vastuvõtule, kes teeb lõpliku otsuse protseduuri teostamiseks.

Ebaselge loomusega või pahaloomulise kahtlusega moodustise puhul on soovitatav eelnevalt teostada dermatoskoopia, et täpsustada moodustise pahaloomulisuse potentsiaali.

Äkki tekkinud, kiiresti suurenevad, muutunud värvuse ja kujuga nahamoodustised (ABCDE) on potentsiaalselt pahaloomulised ning perearst peaks selliste kaebustega patsiendi suunama edasiseks käsitluseks dermatoloogile dermatoskoopia uuringuks ja/või üldkirurgile nahamoodustise eemaldamiseks.

Sünnimärkide hindamisel peab meeles pidama ABCDE reeglit vähi riski hindamiseks:
  • А – asymmetry (asümmeetria): normaalsed sünnimärgid on täiesti sümmeetrilised. Kui viia läbi sünnimärgi keskosa kujuteldav joon, peaksid saadud pooled olema absoluutselt sümmeetrilised. Kahtlastel juhtudel näevad sünnimärgi pooled erinevad välja.
  • В – border (serv): normaalsetel sünnimärkidel on servad selged. Kahtlastel aga ebaühtlased ja laialivalguvad.
  • С – color (värv): sünnimärgid, millel on mitu erinevat värvi või värvitooni, on kahtlased. Neid tuleb tingimata arstile näidata. Normaalsed sünnimärgid on tavaliselt ühte värvi, kuigi võivad sisaldada mõnikord ühe värvi heledamaid ja tumedamaid toone.
  • D – diameter (läbimõõt): kui sünnimärk on suurem pliiatsi otsas olevast kustutuskummist (6 mm), tuleb seda kindlasti nahaarstile näidata. See reegel kehtib ka siis, kui teised näitajad (värv, asümmeetria ja servad) on korras.
  • E – evolution (areng): kui sünnimärkide arv, sümmeetria, serv või värv on muutunud, peab neid arstile näitama. Tuleb meeles pidada, et ka vaid üks kõrvalekalle normist lubab pidada sünnimärki kahtlaseks.

Miks just Medita kliinik?
Medita kliiniku üldkirurgide vastuvõtule on oodatud kõik erinevatest nahamoodustistest häiritud patsiendid. Tartu ja Tallinna keskustes töötab kokku 10 üldkirurgi, kes kõik omavad pikaajalist kogemust ning on ka oma eriala siseselt spetsialiseerunud erinevatele kehapiirkondadele, mh tegelevad need arstid ka nahamoodustiste eemaldamisega ehk pisikirurgiaga.

Lisaks on Medita kliinikus põhimõte, et patsienti opereerib sama kirurg, kelle juures käidi ambulatoorsel vastuvõtul ning kes tegi vastava otsuse protseduuri teostamiseks.

Üldkirurgia on samas oluliselt laiem eriala kui ainult nahalesioonid. Seetõttu tasub Medita kliinikus registreeruda üldkirurgi vastuvõtule ka mõnel teisel põhjusel üldkirurgile väljastatud saatekirjaga.

Medita kliinik tegutseb Tartus ja Tallinnas ning pakub lisaks üldkirurgiale veel laia valikut eriarstiabiteenuseid. Medita kliiniku Tartu keskuses töötavad üldkirurgid dr. Kaisa Saarniit, dr. Silver Merisalu, dr. Toomas Väli ja dr. Kaarel Tammur ning Tallinnas dr. Airi Tark, dr. Vappu Zobel, dr. Jaan Tepp, dr. Ott Lauer, dr. Toomas Kangur ja dr. Mart Niidu.

Pilt:freepik.com