Günekoloog dr Liis Järva: „Minu töö on minu kirg!“

Küsimustele vastab Medita kliiniku Tartu keskuses vastuvõtte teostav günekoloog dr Liis Järva, kelle jaoks on  kõige südamelähedasemaks tööalaseks teemaks günekoloogiline kirurgia.

Millal ja mis põhjustel peaks pöörduma Teie vastuvõtule Medita kliinikusse?
Minu vastuvõtule on oodatud igas vanuses naised oma günekoloogiliste murede ja rõõmudega.

Igapäevaselt tegelen ka günekoloogilise kirurgiaga ja seega võib minu juurde julgelt pöörduda operatiivset ravi vajavate probleemidega või nende kahtlusel. Samuti jälgin rasedaid.

Kõige enam pöörduvad patsiendid profülaktilisse kontrolli ja seeläbi on võimalik juba eos raskemaid haiguseid ja probleeme ennetada.

Millised günekoloogilised probleemid on Teie hinnangul kõige „populaarsemad“ ja millised neist on Teile omakorda kõige „südamelähedasemad“?
Sagedasemateks günekoloogilisteks probleemideks on haiguslikud muutused emakakaelas, emakas või munasarjades, mis tekitavad kaebuseid nagu verejooks, kõhuvalu, aga ka viljatust.  Levinumad patoloogiad on müoomisõlmed, munasarjatsüstid, aga ka emakaõõne polüübid, paksenenud limaskest. Teise suure grupi probleemidest moodustavad väikevaagna organite allavajed ja nendega kaasnevad urineerimiskaebused ja defekatsiooniga seotud raskused, samuti häiritud seksuaalelu.

Kuna pereplaneerimine on aastatega nihkunud järjest vanemasse ikka ja praeguseks on keskmine esmasünnitaja juba üle 30-aastane, siis esineb järjest rohkem nii viljakusprobleeme kui ka raseduspatoloogiaid. Kõige suuremaks probleemiks rasedate hulgas on ülekaal ja rasedusaegne diabeet ning sellest tingitult suurekaalulised looted. Seetõttu on paljudel juhtudel vajalik sünnituse esilekutsumine ja sagenevad ka sünnitusabi patoloogiad. Emade vanuse tõusuga on ka järjest enam kaasuvaid haiguseid nagu näiteks kõrge vererõhk.

Minule isiklikult on kõige südamelähedasem günekoloogiline kirurgia – armastan üle kõige endoskoopilist kirurgiat (laparoskoopia, hüsteroskoopia), mis moodustab lõviosa günekoloogilistest operatsioonidest. Samuti meeldivad vaagnapõhja taastavad lõikused ja ka avatud operatsioonid, mida on järjest vähem.

Mida saab naine ise teha, et eelpool nimetatud probleeme ennetada?
Kõige alus on vaieldamatult tervislik eluviis - tervislik toitumine, piisav liikumine ja vaimne, füüsiline ning seksuaalne heaolu.

Kindlasti on mõistlik käia naistearstil regulaarselt kontrollis, et kõik muutused või haigused avastada juba varakult. Günekoloogiliste kaebuste korral ei tasu naistearstile pöördumisega enam viivitada.

Peret võiks planeerida ikka võimalusel nooremas eas ja igaühel tuleb elus leida oma õnne valem ning olla õnnelik!

Milline patsient on Teie jaoks „ideaalne“?
Günekoloogia on väga isiklik ja intiimne valdkond, mistõttu on minu jaoks „ideaalne“ patsient iga naine, kes tuleb minu vastuvõtule ning on koostööaldis ja arsti usaldav.

Millised on hetkel olulisemad arengud ja suundumused Teie erialal?
Kuna sünnitusabi ja günekoloogia on väga paljude alamvaldkondadega, siis on ka väga palju arenguid erinevates suundades. Väga kiiresti areneb radioloogiline diagnostika nii günekoloogias kui ka sünnitusabis. Tänu radioloogilistele uuringutele (ultraheli, MRT) on üllatusmomente  sünnitusabis ja günekoloogilises kirurgias üldiselt väga vähe.

Peaaegu kogu günekoloogiline kirurgia on muutunud endoskoopiliseks. Kui varem tehti palju emakaõõne abrasioone ehk rahvakeeli „puhastusi“, siis nüüd tehakse enamasti vaid silma kontrolli all hüsteroskoopiaid.

Kui varem opereerisime lõviosa allavajedega patsiente tupe kaudu, siis nüüd järjest enam asetame võrksüsteeme laparoskoopiliselt. Sageli kasutame ka 3D-laparoskoopiat, mis annab kõhukoopast ruumilise ülevaate. Avatud kõhukoopa operatsioone on väga harva.

Samuti on väga kiiresti arenenud loote antenataalne mitteinvasiivne diagnostika, näiteks emalt võetud vereanalüüsist loote kromosoomide määramine.

Mis Teid võlub günekoloogiks olemise juures? Kust ammutate energiat ja motivatsiooni arstina töötamisel?
Günekoloogia on üpriski kitsas eriala, mis samas pakub väga laia ja mitmekesist tööpõldu. Patsiendid ei pöördu naistearsti juurde ainult haiguste ja muredega, vaid ka rõõmudega – on ütlemata meeldiv olla uue elu kujunemise ja sünni juures.

Günekoloogiliste haiguste korral saame enamasti patsiente aidata hea elukvaliteedi juurde tagasi. Ei ole suuremat rõõmu, kui patsient tuleb operatsiooni või protseduuri järgselt kontrolli säravate silmadega, teatades, et tal on jälle kõik hästi.

Nii günekoloogid kui ka teiste erialade arstid on kõik vahepeal oma tööst väsinud, kuid siiani ei ole mul tõesti olnud ühtegi sellist päeva, et ma ei tahaks tööle tulla – minu töö on minu kirg.

Motivatsiooni töötamiseks annab mõnus kokkuhoidev ja toetav, ent uuendusmeelne kollektiiv, armastav perekond ja head sõbrad. Naudin liikumist värskes õhus ning armastan väga reisimist, mis annab võimaluse ennast argipäeva muredest tõeliselt välja lülitada.