Günekoloog dr. Marit Kolk: Arstide ühiseks eesmärgiks on terve ja rahulolev patsient!
Millega täpsemalt tegutseb günekoloog ja millal on vaja selle eriala arsti juurde pöörduda?
Günekoloogi ehk naistearsti valdkond on väga lai. Ravitakse viiruslikke ja bakteriaalseid põletikke, hormonaalseid häireid, viljatust ning jälgitakse raseduse kulgu. Samuti nõustatakse
rasestumisvastaste vahendite osas, tehakse erinevaid protseduure ning uuringuid ja teostatakse profülaktilist läbivaatust tavapäraste analüüside võtmisega.
Kõige lihtsam on öelda, et naistearsti juurde tuleb tulla siis, kui on kaebusi. Vahel tekivad küsimused ka ilma vaevusteta – ka sellisel juhul on patsiendid teretulnud ja proovime neid aidata nii jõu kui jõuga.
Tavapäraselt pöörduvad tütarlapsed esmakordselt naistearsti poole vanuses 17-20 eluaastat.
Mis on Teie jaoks raskeim ja mis on Teie jaoks parim günekoloogiks olemise juures?
Raskeimaks osaks minu töö juures on anda patsiendile mitteootuspärast infot tema tervisliku seisundi osas. Samas ei ole suurimat rõõmu sellest, kui patsient arsti siiralt ja õnnelikult tänab.
Missugused on kõige "populaarsemad" naistehaigused ja miks?
Kõige tavapärasemateks probleemideks on tupepõletikud. Nendele probleemidele leiame kiire lahenduse, tegutsedes operatiivselt ning kirjutades välja näiteks digiretsepte, kui samaks päevaks enam vaba vastuvõtuaega ei ole võimalik saada.
Väga tihti on naistel probleemiks ka õigete rasestumisvastaste vahendite leidmine. Patsiendid on tänapäeval väga tähelepanelikud ja reageerivad kiiresti oma tervise kõrvalekallete puhul ning samas on ka hoolsad täitma arsti juhendeid.
Mida teha, et neid probleeme ennetada?
Paljusid olukordi ei saagi alati ennetada. Peamine on kiire pöördumine günekoloogi poole.
Muidugi tuleks naistel jälgida oma igapäevast eluviisi, söömist ja liikumist. Organism on ju üks tervik ning immuunsuse langemisel annab keha sellest märku erinevatel viisidel nagu väsimus või nõrkus. Ka tupe mikrofloora muutused on üheks selliseks märguandeks, mis toob kaasa erinevaid põletikuvorme.
Kui palju teevad günekoloogid koostööd teiste erialade arstidega, et naiste terviseprobleemidele lahendusi leida? Kas pigem saadate ise patsiente teiste arstide juurde või saadetakse pigem Teie juurde?
Alati võiks teha rohkem ja paremini. Muidugi püüame teha vajadusel koostööd kõigi vajalike erialaarstidega.
Siiani on kolleegidega töö kulgenud meeldivalt. Arstide ühiseks eesmärgiks on ju terve ja rahulolev patsient!
Olete aastaid tegelenud ka noorte neidude nõustamisega Eesti Seksuaaltervishoiu Liidu kaudu. Milline on olukord selles vallas?
Usun, et noorte neidude teadmised asjadest on head. Näiteks on meil langenud abortide arv. Ei ole ammu näinud patsienti, kes ei teaks rasestumisvastastest vahenditest.
Väga tihti tuleb patsient juba konkreetse sooviga ning oskab ja tahab küsida oma tervise kohta. Tänapäeva patsient on selles suhtes väga haritud ja see teeb ainult rõõmu.
Muidugi kuulab patsient üldjuhul ka meiepoolseid nõuandeid ja üheskoos proovime leida parima lahenduse tervisehädadele. Tegelikult hõlmab iga vastuvõtt mingil määral nõustamist, olgu selleks noor neiu või keskealine daam.
Kas Teie patsientide seas on olnud ka neid, keda Te ei ole saanud aidata? Kas tegemist on olnud mõne harvaesineva haigusega või lihtsalt ei ole suutnud kaebuste põhjusi välja selgitada?
Kahjuks on ikka selliseid patsiente olnud. Näiteks on viljatus väga raske probleem ja selle diagnoosiga patsienti tuleb eriti hoolikalt nõustada. Ootus rasedaks jääda on nii suur, et tihti on patsient kannatamatu ja pahur, kui kõik kiiresti ei kulge. Siin on väga oluline kontakt arsti ja patsiendi vahel.
Väga raske on naisele öelda, et tal ei ole võimalik rasedaks jääda. Minu rõõmuks tuleb selliseid olukordi harva ette. Siiani oleme suutnud patsienti alati aidata – kuigi tulemused lasevad ennast oodata, siis ajapikku oleme kõik probleemid lahendanud.
Milline on Teie arvates Eesti perearstide teadlikkus naistehaigustega seonduvalt? Kuidas seda muuta?
Meil on väga häid perearste, kes teevad naistearstidega tihedat koostööd ning on ka väga lahked meie palvel patsiente konsulteerima.
Koostöö günekoloogide ja perearstide vahel vajaks kindlasti parandamist. Naistearsti juurde peaks vastuvõtule tulema selline patsient, keda on esmatasandil juba uuritud ning teostatud erinevaid analüüse.
Näiteks ei pea naistearst tegema kaebusteta mammograafiauuringuid. Väga tihti tuleb ette, et perearst on ainult selleks patsiendi naistearsti vastuvõtule saatnud.
Samuti ei peaks perearstid kontrollimatult pikendama digiretsepte. Alati tuleks esmalt küsida patsiendilt infot viimase naistearsti külastamise kohta.