Kuidas valmistuda naistearsti vastuvõtuks?
Enne vastuvõtule tulekut on hea, kui patsient teeb eeltööd ning mõtleb läbi enda tervisega seotud probleemid ja küsimused, paneb kirja kasutusel olevad ravimid ning tuletab meelde varasemad günekoloogilised operatsioonid ja protseduurid.
Regulaarne kontroll on oluline!
Naistearsti juures peaks käima iga naine regulaarselt,
vähemalt kolmeaastase intervalliga. Ootamatute kaebuste ja murede korral on
visiidid vajalikud sagedamini. Ka peale menstruatsioonide lõppemist tasub
pöörduda vastuvõtule vähemalt kolme aasta järel, et kontrollida oma tervist
ning muutuste korral jõuda neile varakult jälile.
Sõeluuringuid teostatakse tänapäeval viieaastase intervalliga, kui seni on tulemused olnud korras. Kõrvalekallete korral on uuringud vajalikud sagedamini.
Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse naisi vanuses 30-65 iga viie aasta tagant. Sihtrühma kuuluvatele naistele saadetakse elektrooniline kutse. Kui kutset ei ole tulnud, kuid kuulute siiski vanuserühma, saab testimises osaleda. Samuti saavad emakakaelavähi sõeluuringut tasuta teha ravikindlustamata naised. Täpsem info on leitav veebilehelt www.soeluuring.ee.
Iga-aastased naistearsti külastused on vajalikud kindlasti siis, kui kasutatakse emakasisest vahendit rasestumisvastase vahendina või verejooksude tõttu.
Oma esimesele naistearsti visiidile võib pöörduda juba enne sugueluga alustamist, et soovi korral saada nõu rasestumisvastaste vahendite kasutamise ja suguhaigustest hoidumise osas. Sagedasti on esmaseks pöördumise põhjuseks valulikud või ebaregulaarsed menstruatsioonid.
Naistearst teostab läbivaatuse ja võtab proove alles pärast sugueluga alustamist. Arusaadavalt on nii läbivaatuseks kui ka analüüside tegemiseks vaja naise nõusolekut – kohustada selleks kedagi ei saa.
Visiidil küsib naistearst erinevaid intiimseid küsimusi, mille eesmärgiks on leida konkreetsele murele parim lahendus. Kindlasti küsitakse, mis vanuses oli esimene menstruatsioon, kas menstruatsioon on korrapärane, kas on oldud seksuaalvahekorras ning milliseid kaitsevahendeid kasutatakse või plaanitakse kasutada raseduse vältimiseks.
Iga naine peaks
kasutama menstruatsiooni kalendrit - vastavalt naise enda eelistusele olgu selleks mõni nutitelefoni rakendus või paberkandjal kalender. Enda märgitud kuupäevad tuleb
võtta vastuvõtule kaasa, siis on lihtsam meelde tuletada viimase
menstruatsiooni esimest päeva. Lisaks võiks patsient läbi mõelda, mida ta ise
arstilt küsida sooviks - rumalaid küsimusi naistearsti kabinetis ei ole.
Naistearsti vastuvõtule võib tulla ka selleks, et kontrollida end suguhaiguste osas.
Samuti on naised visiidile oodatud seoses ülemineku ajal toimuvate enesetunde muutuste, uriinipidamatuse ja tupe allavajega seotud probleemide ning rindade kontrolli sooviga.
Naistearsti vastuvõtule tulekuks ei ole vaja saatekirja, kuid oluline on meeles pidada, et ravikindlustuse olemasolul rakendub visiiditasu 5 eurot. Visiiditasu ei võeta rasedatelt (kui rasedus on kinnitatud); samuti siis, kui inimene suunatakse sama raviasutuse teise tervishoiutöötaja poolt ning vältimatu abi osutamisel (kui sellele järgneb haiglaravi). Ravikindlustuseta isiku puhul rakenduvad teenuste tasud vastavalt Medita kliiniku hinnakirjale.
Enne naistearsti vastuvõtule tulekut palume läbi mõelda:
- vastuvõtule pöördumise põhjus – ka lihtsalt kontrolli tulek on piisavalt hea põhjus
- kasutatavad ravimid – kodus võib kirja panna täpse ravimi nimetuse ja annuse
- varasemalt toimunud günekoloogilised operatsioonid ja protseduurid.
Naistearstil on parem läbivaatust teha siis, kui patsiendil ei ole menstruatsiooni. Seega võiks vastuvõtuaega planeerides arvestada oma tsükliga. Juhul kui probleemiks on sagedased vaheveritsused või ebaregulaarne tsükkel, on planeerimine keeruline ning sellisel puhul võib vastuvõtule tulla ka veritsuse ajal.
Medita kliiniku naistearstid Tartus ja Tallinnas teostavad patsientidele järgmisi uuringuid ja protseduure:
- günekoloogiline ultraheliuuring
- rasestumisvastaste vahendite (spiraali või implantaadi) paigaldamine ja eemaldamine
- kolposkoopia ehk emakakaela uuring mikroskoobiga
- raseduse medikamentoosne või kirurgiline katkestamine
- hüsteroskoopia
- konisatsioon
- lingulõikus uriinipidamatuse korral
Medita kliiniku naistearstide vastuvõtule Tartus või Tallinnas saab aega broneerida:
- Terviseportaalis www.terviseportaal.ee
- Medita kliiniku koduleheküljel www.medita.ee
- Medita kliiniku infotelefonil 17101
- Medita kliiniku Tartu (E-N 08:00-20:00, R 08:00-19:00) või Tallinna (E-N 08:30-20:00, R 08:30-18:00) keskustes kohapeal