Naistearst dr Janelle Suumann: „Ideaalne patsient on see, kes hoolib oma tervisest!“

Medita kliiniku Tartu keskuses vastuvõtte teostava naistearsti dr Janelle Suumanni  günekoloogia erialal kõige südamelähedasemaks teemaks emakakaela düsplaasia.

Millal ja mis põhjustel peaks pöörduma Teie vastuvõtule Medita kliinikusse?

Oma vastuvõtule ootan kõiki naisi, kes soovivad oma tervist kontrollida või kellel esineb günekoloogilise poole pealt kaebusi. 

Kindlasti on minu vastuvõtule oodatud ka rasedad, nii esmaseks raseduse tuvastamiseks kui ka raseduse jälgimiseks. Vajadusel nõustan ka naise tervist puudutavatel teemadel ja spetsiifilisema probleemi korral suunan patsiente edasi.

Olles alles hiljaaegu lõpetanud oma õpingud günekoloogia ja sünnitusabi residentuuris, vaimustun igast patsiendist ning naudin inimestega suhtlemist ja nende muredega tegelemist.

Milline günekoloogiline probleem on Teile kõige „südamelähedasem“?

Mulle on südamelähedaseks teemaks emakakaela düsplaasia ehk vähieelsete muutuste diagnoosimine.

Düsplaasia korral on emakakaela rakkude kasvamine häirunud. Kergemal juhul on muutunud ainult mõned rakud emakakaela pinnaepiteelis, emakakaela vähi korral on aga häiritud kogu pinnaepiteeli rakkude kasvamine. Düsplaasia esineb emakakaelal kolletena ehk laikudena, mille ulatust ja asukohta saab kolposkoobi abil täpsustada ning vajadusel võetakse uuringu käigus ka täpsustav biopsia.

Düsplaasia põhjustajaks on valdaval osal juhtudest inimese papilloomiviirus (HPV), mis levib sugulisel teel. Kui inimese immuunsüsteem ei suuda viirust tõrjuda, siis pikemaajalisel viiruse püsimisel tungib viirus emakakaela rakkude tuumadesse, tekitades rakkude ehituslikke ja talitluslikke muutusi, mis võivad viia vähirakkude väljaarenemiseni. Papilloomiviirusega nakatumine ei tekita enamasti mingeid kaebuseid ega sümptomeid, kuid selle olemasolu ja mitteravimine suurendab riski emakakaelavähi tekkeks.

Mida naine saab ise teha, et eelpool nimetatud probleemi ennetada?

Probleemi ennetamiseks on väga oluline osaleda emakakaelavähi sõeluuringul, mis on sihtgruppi kuuluvatele naistele tasuta ja mida saab mugavalt teostada ka Medita kliiniku Tartu või Tallinna keskustes. 

Lisaks on oluline tähelepanu pöörata ebaregulaarsetele ja tsüklivälistele veritsustele ning tulla muutuste korral naistearsti vastuvõtule.

Milline patsient on Teie jaoks „ideaalne“?

Ideaalne patsient on see, kes hoolib oma tervisest ning on teadlik oma terviseprobleemidest. Vahel harva satub minu vastuvõtule ka patsiente, kes oma kindlate veendumuste tõttu ei nõustu minu antud soovituste või ravijuhistega. 

Enamasti siiski leidub probleemidele mitu lahendust ning õnnestub leida patsiendiga koos sobiv alternatiiv.

Millised on hetkel olulisemad arengud ja suundumused Teie erialal?

Nagu paljudel teistelgi erialadel, muutuvad ka günekoloogilised ravivõimalused aina vähem invasiivseks. Näiteks avatud kõhuõõne operatsioone enam günekoloogia erialal peaaegu ei tehtagi ja mitmed günekoloogilised probleemid saab lahendada hüsteroskoopilise protseduuriga.

Raseduse jälgimise osas on väga palju uusi juhendeid ning tõusnud on kaasuvate haiguste osakaal. Seetõttu on ka rasedate jälgimine muutunud keerukamaks.

Mis Teid võlub günekoloogiks olemise juures? Kust ammutate energiat ja motivatsiooni arstina töötamisel?

Võlub kindlasti meie eriala mitmekesisus. Tegeleda saab nii noorte kui vanade patsientidega, nii tervete kui haigetega, rasedate ja mitterasedatega. Lisaks saab teostada nii ambulatoorseid vastuvõtte kui ka päevakirurgilisi protseduure.

Energiat ja motivatsiooni töötada annavad nii suurepärased töökaaslased kui ka kodune toetusmeeskond – abikaasa, kellega on lihtne meditsiiniteemasid arutada, ja maailma parimad lapsed. Tähtsal kohal on kindlasti ka värskes õhus liikumine ja kvaliteetne ööuni.

Broneeri aeg dr Janelle Suumanni vastuvõtule