Tere tulemast, tilluke ime!
Tormata ei tasu, sest vastuvõtule pääseb loetud nädalate jooksul. Muidugi on neid, kel soov hea kogemuse baasil pöörduda mõne konkreetse ämmaemanda või günekoloogi poole. Ka nemad ei pea muretsema, sobiva aja leiame!
Hoiame rasedusel silma peal
Rasedus on reeglina 9 kuud vältav protsess ning kui lisakomplikatsioone ei ole, piisab kord kuus ämmaemanda külastamisest. Raseduse kolmandal trimestril või vajadusel on visiidid sagedamini. Günekoloogi vastuvõtule suunatakse naine raseduse jooksul kahel korral: esimesel ja kolmandal trimestril. „Riskiraseduse korral otsustab günekoloog jälgimise taktika, et raseda südamerahu ja tervis oleksid tagatud.“
Ämmaemanda sõnul on Tervisekassa poolt ravikindlustatud naisele raseduse vältel ettenähtud uuringud tasuta. „6.-9. nädalal rasedust tuvastama tulles on loote südametöö ultrahelis nähtav. See on just õige aeg broneerida ajad analüüsideks, uuringuteks ja arvele võtmiseks. Täidetakse vajalik dokumentatsioon ja naine saab endale rasedakaardi. Raseduse saame kinnitada ning võtta vajalikud analüüsid Medita Tallinna või Tartu kliinikus, kuid I ja II trimestri skriininguteks (ultrahelid) suuname naise piirkondlikku- või keskhaiglasse.“
Kaasuva haiguse korral on mõistlik juba rasedust planeerides konsulteerida vastava eriala spetsialistiga. „Kas ja kuidas mõjutab kaasuv haigus rasedusaegset jälgimist? Kas tuleb mõelda ravimite väljavahetamisele või doosi korrigeerimisele, et vältida võimalike rasedustüsistuste teket? Need on vaid mõned küsimused, mis puudutavad turvalist lapseootust. Vajadusel korraldab naistearst või ämmaemand vastava eriarstiga e-konsultatsiooni.“
Ämmaemandate töös kasutatav raseduse jälgimise juhend on visiitide sisu planeerimise aluseks. Reeglina tehakse ultraheli, võetakse vajalikud vereanalüüsid, uriiniproovid, kaebuste korral täiendavad analüüsid. Ultrahelisse saadetakse naine Tervisekassa rahastusel raseduse jooksul kaks korda: I trimestri kombineeritud sõeluuringuks, II trimestril aga täpsustavaks looteanatoomiaks.
Kolmandal trimestril suunatakse naine UH-sse vaid näidustuse korral (kahtlus loote kasvus mahajäämusele või liigsele kasvule, lootevee hulga määramiseks või platsenta asukoha täpsustamiseks). „Ütlen ikka naistele, et olge õnnelikud, teil on kõik korras. Niisama loodet vaatamas saab käia loomulikult, aga seda omafinantseeringuga ning vastavalt ultraheliks valitud asutuse tasuliste teenuste hinnakirjale.“
Vajalikud tugiteenused kergesti leitavad
Kuigi tugiteenuste poolest on Tartu ja Tallinna Medita kliinikud veidi erinevad, on mõlemas linnas olemas peamised tugiteenused: Tartus rasedusdiabeedi ämmaemand, füsioterapeut ja toitumisnõustaja. Tallinnas võtab vastu ämmaemand. Vajadusel vormistatakse saatekiri raseduskriisi nõustaja juurde mõlemas keskuses.
Medita kliiniku eeliseks on, et siin on personaalsem lähenemine, lühemad järjekorrad ja püütakse tulla alati ajalises mõttes vastu. Vajadusel on võimalik suunata naine Medita kliinikus edasi kardioloogi, endokrinoloogi või füsioterapeudi vastuvõtule.
„Raseduse jälgimise visiit on ennekõike meditsiinilise sisuga. Peamine on selgeks teha, et lapseootus kulgeb ootuspäraselt. Heaoluteenuste kohta jagame vajadusel infot ja juhatame mujale. Nõnda on ka sünnitusega: laps tuleb ilmale seal, kus naisele kõige mugavam ja turvalisem. Rasedusaegne jälgimine ja sünnitushaigla valik ei ole omavahel seotud. Sünnitama minnes peab kaasas olema kindlasti rasedakaart, digiloost saab ülejäänud andmetele kõikjal ligi.“
Medita kliinikud asuvad mugavalt nii Tallinnas kui Tartus. „Medita kliinikus on võimekus pakkuda sobival ajal või mitut visiidiaega erinevate spetsialistide juurde samal päeval. See on eriti oluline kaugemalt tulijale. Ärme unusta, et kõik ei ela Tallinnas või Tartus,“ selgitab ämmaemand.