Üldkirurg dr Airi Tark: „Iga patsiendi probleem on ühtmoodi oluline, väärides arsti täit tähelepanu ja parimat sooritust!“

Medita kliiniku Tallinna keskuses 2024. a jaanuaris vastuvõtte alustav üldkirurg dr Airi Tark on spetsialiseerunud jämesoole ja pärasoole kirurgiliste haiguste ning vähi diagnoosimisele, ravile ja ennetamisele.

Mis põhjustel peaks pöörduma Teie vastuvõtule Medita kliinikusse?

Minu vastuvõttudele on oodatud patsiendid, kellel on juba diagnoositud või kes kahtlustab endal olevalt pärasoole probleemi. Siia alla kuuluvad sellised sümptomid nagu veritsus pärasoolest, valu defekatsioonil, väljavõlvumus pärasoolest, veenikomud või liigne nahk päraku ümber.

Kuna tegelen igapäevaselt erinevate kirurgiliste soolepatoloogiatega, kaasa arvatud kasvajad, siis saan aidata ka kasvaja kahtlusega või seedetegevuse muutustega patsiente.

Millised on kõige "populaarsemad" probleemid, millega Teie juurde pöördutakse?

Enim pöördub minu juurde inimesi veritsusega pärasoolest, mis on üks hirmutavamaid sümptomeid. Enamasti on küll veritsus pärit hemorroididest ning vähki kartma ei pea, kuid kontrolli tulla oleks ikkagi mõistlik.

Lisaks pöördub vastuvõttudele üha enam noori naisi, kellel peale sünnitust on jäänud häirima liigne nahk (naharipatsid) päraku ümber, millega reeglina teised üldkirurgid tegeleda ei taha.

Mida inimene ise saab selleks teha, et neid probleeme vältida?

Hemorroidide tekkel pole ühtset põhjust, küll aga esineb seda probleemi üha rohkem nn heaoluühiskonnas, kus levinud on ülekaal, istuv töö ning vähene kehaline aktiivsus.

Hemorroidide vältimiseks peaks hoiduma kõhukinnisusest, liigsest kehakaalust, olema kehaliselt aktiivne ning vältima üle kahe tunni järjest istumist.

Milline patsient on Teie jaoks „ideaalne“?

Minu jaoks on ülioluline võita patsiendi usaldus, sest ainult siis saab alguse edukas koostöö.

Ideaalne patsient usaldab oma intiimse mure arstile ning julgeb välja öelda oma hirmud, ootused ja soovid. Oluline on meeles pidada, et arsti jaoks ei ole olemas piinlikke probleeme ega piirkondi!

Millised on hetkel olulisemad arengud ja suundumused Teie erialal?

Pärasoole probleemidega tegeledes on aastakümnetega süvenenud veendumus "less is more" ehk võimalusel tuleb sümptomite leevendamiseks rakendada konservatiivset ravi.

Igasugune ebavajalik invasiivne sekkumine, sh ka kirurgiline tegevus, võib omakorda ägestada probleemi, paraneda armistumisega ning isegi vaevusi süvendada. Seetõttu on oluline patsiendile selgitada sekkumise ohte ning võimalikke tulemusi.

Kui siiski on näidustatud sekkumine, siis peaks kindlasti alustama vähem invasiivsetest protseduuridest, et oleks vajadusel võimalik edasi minna. Näidetena saab siin tuua  hemorroidide ligeerimise ja süsteravi enne kirurgilist ravi.

Minu erialal on juurde tulnud vähem invasiivseid protseduure nagu näiteks hemorroidide laserravi, millest taastumine on kiire ning protseduurijärgne valu tagasihoidlik.

Mis on Teie jaoks raskeim ja mis parim oma töö juures?

Oma väljaõppelt olen üldkirurg, kes on spetsialiseerunud jämesoole ja pärasoole kirurgilistele haigustele (koloproktoloogia), sealhulgas vähile.

Parim selle töö juures on see, kui suudan patsiendile pakkuda sellist lõpptulemust, nagu ta ootab, olgu see siis vähist vabanemine või kasvõi päraku naharipatsi eemaldus. Iga patsiendi probleem on ühtmoodi oluline ning väärib arsti täit tähelepanu ja parimat sooritust. Raskeim ongi vastupidine olukord, kui erinevatel põhjustel ei ole võimalik oodatud tulemust saavutada.

Kust ammutate energiat ja motivatsiooni arstina töötamiseks? Kuidas hoiate ennast vormis?

Motivatsiooni rõõmsalt edasi töötada ammutan õnnelikelt patsientidelt, toetavatelt kolleegidelt ning kõige enam oma abikaasalt ja lastelt, sest mitte miski ei maanda tööl tekkivaid pingeid paremini kui pereliikme kallistus või süles kassi nurrumine.

Vabal ajal meeldib mulle perega seigelda, küpsetada, aias toimetada ja võimalusel raamatuid lugeda (kui pere väiksemad liikmed lubavad). Kuna töö haiglas nõuab suure osa minu päevast, siis jõusaali enamasti ma ei jõua, kuid niipalju võin kinnitada, et 10 000 sammu saab arstitööd tehes kindlasti juba enne lõunat täis!