Uneõde Liina Tiidor: „Uni peab olema kvaliteetne!“

Medita kliiniku Tartu keskuses töötava uneõe Liina Tiidori kutsumuseks on kaasa aidata erinevas eas inimeste unehügieeni paranemisele ning seeläbi kvaliteetsema une saavutamisele.

Täpsem info uneuuringute kohta Medita kliinikus

Milline üldse on tervislik uni ja kuidas seda saavutada?
Kuna me veedame peaaegu kolmandiku oma elust magades ning une funktsiooniks on eelkõige organismi jõuvarusid ja mälu taastada ning infot pikaajalisse mällu salvestada, siis on ülioluline, et uni oleks kvaliteetne.

Terve täiskasvanud inimene vajab elutegevuseks keskmiselt 7-9 tundi kosutavat ning suures osas katkematut und ööpäevas. Katkendlik uni ja magamatus toob kaasa lisaks mittepuhanud enesetundele mäluhäired ja raskendatud keskendumisvõime.

Hea une saavutamiseks saame ise palju ära teha, alustades eluviisi korrigeerimisest. Tähtis on unehügieeni reeglitest kinni pidamine sh regulaarne unerežiim, magamiseks sobilik keskkond, nutiseadmetes veedetud aja piiramine enne uinumist jne.

Milliste unega seotud põhjustel peaks pöörduma vastuvõtule Medita kliinikusse?
Vastuvõtule võiks pöörduda, kui mittekosutav uni segab päevast enesetunnet, kui ollakse päeval väsinud ja seeläbi on häiritud keskendumisvõime, kui on tekkinud uinumisraskused või hoopis ärkab inimene liiga vara ega suuda enam uinuda.

Tihtipeale inimene ise ei märka, et tema uni on kehv, vaid hoopis kaaslane ei saa norskaja pärast magada. Sellisel juhul peaks kaasat kuulda võtma ja tulema oma und kontrollima, kuna norskamine võib viidata tõsisemale unehäirele nagu uneapnoe.

Seejuures tuleks rõhutada, et oluline on ka partneri uni. Kui tal tuleb sageli ärgata, et teist müksata norskamise vaigistamiseks või asendivahetuseks, võib tal endal aja jooksul välja kujuneda unetus.

Medita kliinikus peaks alustama kõrva-nina-kurguarsti dr Kristel Kivisilla vastuvõtule pöördumisest, kus selgitatakse esmalt välja unehäire iseloom. Vajadusel suunab ta patsiendi edasi uneõe ehk minu vastuvõtule uneaegse hingamishäire täpsustamiseks.

Milles see see täpsemalt seisneb?
Häire väljaselgitamiseks viime läbi polügraafilise uneuuringu, mille käigus saame kehale kinnitatud andurite abil teada uneaegsete hingamishäirete olemasolu ja raskusastme.

Lisaks hinnatakse polügraafilisel uuringul samaaegselt järgmisi füsioloogilisi näitajaid: oksühemoglobiini saturatsiooni (SpO2), südame löögisagedust, õhuvoolu kiirust ninas ja suus, hingamisliigutuste amplituudi rindkerel ja kõhul, kehaasendit, norskamise vibratsiooni kaelal ning elektromüograafiat (jäsemete liigutusi).

Milliste kaebustega inimesed kõige sagedamini tulevad Teie vastuvõtule?
Minu vastuvõtule on kõige sagedamini leidnud tee ikkagi uneaegsete hingamishäirete kaebustega inimesed - norskajad ja uneapnoe kahtlusega patsiendid. Viimasele viitab rahutu uni, sagedased ärkamised, suurenenud urineerimisvajadus, öine higistamine või soov magada avatud aknaga toas.

Lisaks võivad nad tunda ärkamisejärgset suukuivust ja peavalu. Kõik see kokku tekitab väga ebameeldiva päevase enesetunde, väsimuse ja unisuse. Sageli on lisakaebusteks mäluprobleemid ja keskendumisraskused, kiire ärritumine või häiritud meeleolu.

Norskamist põhjustavad nina ja neeluosa anatoomia ja füsioloogia eripärad. Uneapnoed põhjustab peamiselt ülemiste hingamisteede ahenemine või sulgus kestusega 10 sekundit ja enam. Uneapnoe suurimaks riskifaktoriks on rasvumine sh rasva ladestumine kaela piirkonda.

Uneapnoe suhtes uurimise näidustuseks on meestel kaelaümbermõõt üle 43 cm ja naistel kaelaümbermõõt üle 40 cm. Ravimata uneapnoe on tõesti ohtlik, kuna võib põhjustada ajapikku vererõhu tõusu ja südame-veresoonkonnahaiguseid. Suureneb ka diabeedi ning südame- ja ajuinfarkti tekkerisk.

Millised on võimalused uneapnoed ravida?
Uneapnoe levinuim ravimeetod hõlmab positiivrõhuseadme ehk PAP-aparaadi kasutamist, mis aitab õhuvoolu abil hingamisteid avatuna hoida.

Kui Medita kliinikus teostatud uneuuringul ilmneb, et inimesel on keskmise või raske raskusastmega uneapnoe, suunab raviarst inimese tagasi uneõe vastuvõtule, kus ta saab läbida prooviperioodi PAP-seadmega.

Prooviaja eesmärgiks on välja selgitada, milline mask ja millised rõhud on inimesele kõige sobilikumad ja mugavamad. Teisisõnu võiksid prooviperioodil inimene ja aparaat omavahel sõbraks saada.

Kas meeste ja naiste uned on erinevad?
Jah, kuna naiste ja meeste uneärkveloleku rütm on erinev. Naiste uni on nende elukaare jooksul mõjutatud hormoonidest, mille tasakaal muutub näiteks premenstruaalse sündroomi, raseduse, menopausi ja postmenopausiga seotult.

Kas unenägude järgi on võimalik tulevikku ennustada ja milline õigupoolest on unenägude mõju meie igapäevaelule?
Kindlasti annavad unenäod ainest ja inspiratsiooni loominguga tegelevatele inimestele.

Unenägude järgi aga tulevikku ennustama ei tasuks hakata - unenägude sisu mõjutajaks on eelkõige ikka meie igapäevaelu. Ajuteadlase Jaan Aru sõnul puudub unenägudel peidetud tähendus. Küll aga on teadlaste jaoks unenäod põnevad fenomenid, millega hea meelega tegeletakse ning jätkuvalt otsitakse ka unenägude nägemise võimalikke funktsioone.

Täpsem info uneuuringute kohta Medita kliinikus