Uroloog dr Rauno Okas: „Parimaid tulemusi saavutab meditsiinis meeskonnatööga!“
Varsti on käes november ehk meeste tervise kuu. Millal ja mis põhjustel peaks pöörduma Teie vastuvõtule Medita kliinikusse?
Minu vastuvõtule Medita kliinikusse on oodatud erinevate uroloogiliste kaebustega patsiendid.
Kõige sagedasemad vastuvõtule pöördumise põhjused on ikkagi erinevad urineerimishäired, olgu selleks sagenenud urineerimine või öine urineerimine, valud alakõhu ja vaagna piirkonnas. Samuti esineb patsientidel tihti probleeme kuseteede kividega või uroloogiliste kasvajatega. Kindlasti peaks uroloogi vastuvõtule tulema siis, kui uriin on nähtavalt verine või alakehas on seletamatud valud.
Minu vastuvõtule suunatakse ka kasvajakahtlusega patsiente. Näiteks, kui toimunud on PSA taseme tõus või kui juhukontrolli käigus on ultrahelis leitud kahtlaseid moodustisi. Pöördutakse ka suguhaiguste ja viljakusega seonduvalt.
Kui meestel tekib munandisse väga tugev ja ootamatu valu, tuleks kiiresti pöörduda erakorralise meditsiini osakonda, et hinnata munandipöördumist ehk torsiooni. Sellisel juhul võib tekkida munandi verevarustuse häire, mis omakorda võib ravi hilinemisel põhjustada munandi püsiva kahjustuse. Sellise probleemi korral ei tasu jääda ootama perearsti või uroloogi vastuvõtule saamist.
Mida saab patsient omalt poolt teha enne vastuvõtule tulekut?
Arsti töö teeb kindlasti lihtsamaks ja samas ka tulemuslikumaks see, kui patsient teab vastuvõtule tulles, milline on tema tervislik seisund laiemalt: kas tal esineb kroonilisi haiguseid, milliseid ravimeid igapäevaselt tarbib ja milliseid protseduure või operatsioone on talle eelnevalt teostatud. Kui selline ülevaade on olemas, saab ka arst vastuvõtu käigus rohkem keskenduda patsiendi probleemi(de)le, mitte ainult info kogumisele.
Millised on hetkel olulisemad arengud ja suundumused uroloogia valdkonnas?
Väga kiiresti on arenemas healoomulise eesnäärme suurenemisega seotud endoskoopilised ravimeetodid. Samuti on uroloogiliste kasvajate diagnostikas suund suurema täpsuse poole ja kirurgilises ravis vähema invasiivsuse suunas.
Lisaks uuritakse väga aktiivselt erinevate uroloogiliste kasvajate keemiaravi võimalusi.
Mis Teid võlub uroloogiks olemise juures?
Leian, et uroloogi töö on mitmekülgne ja uroloogina saab tegeleda nii diagnostika, kirurgilise kui ka medikamentoose raviga.
Kirurgina paelub mind kõige rohkem endoskoopiline uroloogia, mis on üldjuhul ka patsiendi suhtes „sõbralikum“, sest kudede traumad on väiksemad, patsiendil on operatsioonijärgne taastumine kiirem ja valu madalam.
Mis on Teie „reedene rõõm“ ehk kust ammutate energiat ja motivatsiooni arstina töötamisel?
Minu keha ja vaimu turgutab regulaarne looduses liikumine.