Veresoontekirurg dr Veronika Palmiste: „Tunnustada tuleb patsiente, kes hoolivad enda tervisest!“

Medita kliiniku Tallinna keskuses tervisekassapõhiseid vastuvõtte teostava veresoontekirurgi dr Veronika Palmiste jaoks on „ideaalsed“ patsiendid need, kes soovivad ise oma haigusega tegeleda, järgides selleks arsti poolt määratud raviskeemi ning ohjates riskifaktoreid.

Millal ja mis põhjustel peaks pöörduma Teie vastuvõtule Medita kliinikusse?
Minu vastuvõtule Medita kliinikus on oodatud patsiendid, kelle kaebuste põhjuseks peab perearst alajäsemete ateroskleroosi (kõndimistakistus, rahuolekuvalu, gangreen). Samuti on oodatud patsiendid, kellel on meditsiinilise korrigeerimisvajadusega veenilaiendid ning kellel on juba tekkinud nahakahjustus ja/või haavand, mille põhjuseks võib olla varikoos. Lisaks tegelen ka patsientidega, kellel on juba eelnevalt leitud kõhuaordi aneurüsm või unearteri stenoos.

Medita kliiniku Tallinna keskuses oleme hetkel juurutamas veresoontekirurgia erialal õe iseseisvaid vastuvõtte PAD (perifeersete arterite haigustega) patsientidele. Tavapäraselt on selliste kaebustega patsiendid pärast veresoontekirurgi vastuvõtul käimist suunatud tagasi perearstide juurde, kuid olen arvamusel, et nende patsientidega peaks pigem tegelema veresoontekirurgilisi vastuvõtte pakkuv meditsiiniasutus. Perearstid on saanud küll nende patsientidega väga hästi hakkama, kuid kahtlemata suurendavad just need kõrge kardiovaskulaarhaiguse riskiga patsiendid perearsti koormust kõige rohkem.

Siin peitubki küsimus, kas vaskulaarkirurgilised patsiendid peaksid jääma regulaarselt veresoontekirurgi vastuvõttudel käima või saaksime neile pakkuda alternatiivseid võimalusi õe iseseisva vastuvõtu näol.

Leian, et sellisest lahendusest võidaksid kõige rohkem patsiendid ise. Nii saame regulaarselt kontrollida patsientide riskifaktoreid ja raviskeemi ning oleks võimalik õigeaegselt reageerida klaudikatsiooni maa lühenemisele või rahuolekuvalu/gangreeni tekkimisel. Ateroskleroos on ikkagi krooniline haigus ning lisaks jala kaebustele võib nendel patsientidel olla nii koronaarsündroom (stenokardia, infarkt) kui ka ajuarterite kitsenemisest  põhjustatud kaebused (insult, TIA, nägemishäire).

Millega seonduvalt peamiselt Teie poole pöördutakse?
Üldjuhul on minu patsientideks erinevas vanuses inimesed, kes seostavad enda jalgadega seotud probleeme veenilaienditega. Samuti on minu klientideks ateroskleroosiga patsiendid, kelle haigus on arenenud nii kaugele, et see segab normaalset käimist ja magamist.

Mulle ja loodetavasti ka kõikidele teistele arstidele meeldiks, kui patsiendid tegeleksid enda haigustega varem ega laseks oma tervist nii käest ära, et abist on juba vähe kasu.

Mida peaksid patsiendid teadma enne Teie vastuvõtule tulekut?
Veresoontekirurg on kirurgilise eriala esindaja, kes otsib ambulatoorsetel vastuvõttudel patsiente, keda on vajalik opereerida. See on ka minu eesmärgiks.

Seega peab veresoontekirurgi vastuvõtule tulev inimene olema eelkõige vaimselt valmis, et arsti vastuvõtul tuleb jutuks ka operatsiooni läbiviimine, kui see võiks aidata patsienti. Loomulikult on see kokkuvõttes patsiendi enda otsus ning arst ei saa kedagi sundida tegema midagi, mida teha ei soovita.

Ateroskleroosiga patsiendid peaksid aga minu vastuvõtule tulles arvestama sellega, et usun riskifaktorite ohjamisse ehk patsient peaks üle vaatama oma elustiili ja näiteks suitsetamisest oleks mõistlik loobuda juba vastuvõtuaega broneerides.

Milline patsient on Teie jaoks "ideaalne"?
Ideaalne on see patsient, kes ise on teinud kõik, et oma kaebusi kontrolli alla saada ja vajab ainult juhendamist, kuidas pääseda operatsioonist.

Arstina tunnustan neid patsiente, kes suudavad ise ohjata riskifaktoreid, järgivad raviskeemi ja käivad regulaarselt järelkontrollis.

Millised on hetkel olulisemad arengud ja suundumused Teie erialal?
Kõige olulisemad arengud veresoontekirurgias on seotud ateroskleroosi puhul tehtavate raviotsustega - tähendavad need ju eelkõige patsiendi autonoomsuse säilitamist.

Ateroskleroos on krooniline haigus, millest ei saa terveks, kuid selle kulgu on võimalik ravi ja ravimitega aeglustada.

Mis Teid võlub veresoontekirurgiks olemise juures? Kust ammutate energiat ja motivatsiooni arstina töötamisel?
Mind teeb rõõmsaks see, kui koostöös patsiendiga võidame talle kvaliteetseid eluaastaid juurde.

Minu jaoks on väga motiveeriv see, kui näen avalikus ruumis minu poolt opereeritud patsienti, kes elab igapäevast normaalset elu.